Sponsorlu Bağlantılar


Kopyaladığınız içeriğe linkimizi eklemeyi unutmayın. haber.etkinlikpaylas.com

Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde lisans düzeyinde eğitim verecek olan Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü açıldı.

Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, makamında yaptığı açıklamada, daha önce enstitü bünyesinde yüksek lisans düzeyinde eğitim verdiklerini hatırlattı.

Kürt Dili ve Edebiyat Bölümüne öğrenci alımına ilişkin kararlarının YÖK tarafından kabul edilip onaylandığını anlatan Yıldırım, YÖK tarafından bize bu çerçevede ek kontenjan ile 20 kişilik bir öğrenci sayısı verildi. YÖKün daha önce enstitü adını Yaşayan Diller olarak vermesi kamuoyunda soğuk karşılanmıştı. Ama biz bu isme takılmadan içeriğini doldurmaya gayret ederek büyük bir mesafe aldık. Geçen yıl ve bu yıl aldığımız yüksek lisans öğrencileri bunun kanıtıdır. Bizim asıl bayramımız 4 yıllık lisans bölümünün açılmasıdır dedi.

Üniversite olarak büyük bir sevinç içerisinde olduklarını ifade eden Yıldırım, şunları söyledi:

Bayram havasını teneffüs ediyoruz. Hem halk hem üniversite olarak hem de enstitü olarak büyük bir sevinç içerisindeyiz. Sebep olanlara, bu kararın önünü açan iktidara, resmi kurumlara ve bu kararı onaylayanlara teşekkür ediyorum. Biz, bu bölüme mutlaka öğrenci alarak, liseyi bitiren gençlerimizin LYS sınavına girip burada okumalarını ve birer Kürt Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak mezun olmalarını istiyoruz.

Bölümün önündeki en büyük sorunun ders kitapları olduğunu ifade eden Yıldırım, bu kapsamda ders kitaplarını kendisinin hazırladığını bildirdi.

Söz konusu bölümle ilgili olarak kendileri üzerine bir antipropaganda yapılmasını beklediklerini sözlerine ekleyen Yıldırım, şöyle konuştu:

Bunlar da göreceklerdir ki bunun halkın birlik, beraberliğine, ülkenin bütünlüğüne, üniter yapıya olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Çünkü, hiçbir milletin kendisine tanınan özgürlükler yolu ile başka bir millete, içinde yaşadıkları topraklara veya ülkeye en küçük bir zarar verdiği görülmemiştir. Kürt Dili ve Edebiyatının 4 yıllık lisans seviyesinde bir devlet üniversitesinde açılması elbette ki barışa olumlu bir katkı sağlayacaktır.

Star