Sponsorlu Bağlantılar


Kopyaladığınız içeriğe linkimizi eklemeyi unutmayın. haber.etkinlikpaylas.com

Okul müdürünün sendika başkanına “eşcinsel fahişe” imasına suç duyurusu

  • Haber: Mehmet Çınar / Antalya / DHA
 Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, Milli Eğitim Bakanlığı genelgesiyle okullarda İHH İnsani Yardım Vakfı’nın hazırladığı “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesi için öğrencilerden bağış toplanmasına yönelik sınıflarda 90’ar lira toplanması talimatı verildiğini, bunun gönüllülükle değil, zorla yaptırıldığını açıkladı. Öztürk, Hacı Malike-Mehmet Bileydi Anadolu Lisesi’nde sınıflardan toplanan bağışların İHH hesabına yatırıldığını gösteren dekontları ve sınıflardaki kumbaraları tespit ettiklerini duyurdu. Öztürk, bu bağışların idarenin baskısıyla toplandığını iddia etti.

“Ne idüğü belirsiz”

Bu olayın medyada yer almasının sonrasında, Anadolu Lisesi Müdürü Oktay Elmalı, 27 Nisan’da okul bahçesinde öğrencilerin de bulunduğu bir törende yaptığı konuşmada iddiaya göre şu ifadeleri kullandı:

“Öğretmenim diye geçinen, ne idüğü belirsiz, geri zekalı bir adam çıkmış, okulumuz hakkında saçma sapan iddialarda bulunmuştur. Şimdi ben çıkıp, ‘bu adam akşamları terör eylemi yapıyor, Yüzüncü Yıl’a çıkıyor, şunu bunu yapıyor’ desem kendini nasıl temize çıkaracaktır?”

Tutanaktaki sözler

Okul müdürünün bu sözleri üzerine Sendika Başkanı Kadir Öztürk avukatı Ülkü Karataş’la birlikte Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçesinde, sendikal faaliyetleri engelleme, görevi kötüye kullanma ve hakaret suçlarının yöneltildiği Okul Müdürü Oktay Elmalı’nın tutanakta geçen sözlerine yer verildi.

Burada “Yüzüncü Yıl’a çıkıyor, şunu bunu yapıyor” diyerek, Antalya’nın Yüzüncü Yıl Caddesi’nde çalışan, para karşılığı cinsel ilişkiye giren eşcinsellerin vurgulandığı belirtilen dilekçede, “Yüzüncü Yıl’a çıkma” sözlerinin tüm Antalyalılar tarafından bilinen bir söylem olduğuna işaret edildi. Sendika Başkanı Öztürk’e yönelik “bu hakaret ve aşağılamaların, tüm sendika üyesi öğretmenleri baskı altına almak ve sendika üyesi öğretmenleri küçük düşürmek adına yapıldığı” belirtilerek, okul müdürü Elmalı’nın cezalandırılması istendi.

Okul müdürünün konuşmasında sendikal faaliyetlerin engellenmesi, sendika üyeleri üzerinde baskı oluşturma, görevi kötüye kullanma ve apaçık şekilde hakaret suçlarının oluştuğunu belirten avukat Ülkü Karataş, “Antalyalılarca bilinen ‘Yüzüncü Yıl’a çıkmak’ deyimiyle o bölgede çalışan eşcinsel işçilerin kastedildiği gayet açık” dedi.

http://www.cnnturk.com/turkiye/okul-mudurunun-sendika-baskanina-escinsel-fahise-imasina-suc-duyurusu

Etiket: