Sponsorlu Bağlantılar


Kopyaladığınız içeriğe linkimizi eklemeyi unutmayın. haber.etkinlikpaylas.com

Bakan Avcı’nın yayımladığı genelgeye göre, özel okullar reklam ve ilanlarında öğrenci resimlerini ve isimlerini öne çıkaramayacak.

 

Bakan Avcı, dershanelerin özel okula dönüştürülmesi sürecinde tereddütlerin yok edilmesi için “Özel Okul İşlemleri’ konulu genelge yayımladı.

Genelgeye göre, özel okullar, valiliklerden aldıkları izinler çerçevesinde burs verilecek öğrenci ve kursiyer tespitine yönelik ocak, şubat ve mart aylarında sınav gerçekleştirebilecek. Fakat bu sınavlarla ilgili reklam ve ilan veremeyecek. Her okul, kendi resmi web sitesinde bu sınavların duyurusunu gerçekleştirebilecek. Valilik izni çerçevesinde resmi yazı ile diğer okullara bu sınavla ilgili bilgi verebilecek.

Özel okulların öğrenci ve velileri yanıltacak reklam ve ilanlara da engel getirildi. Bu çerçevede, özel okullar, “üniversiteye hazırlık koleji”, “sınavlara hazırlık lisesi” ve “hem dershane hem okul” benzeri reklam ve ilanlar yayımlayamayacak.

Özel okullar, tanıtıcı özellikte reklam ve ilan vermeyi sürdürebilecek. Genelgede, devletin istismara karşı çocukların korunması, kişilik ve sosyal gelişimlerine yönelik her türlü önlemi alacağının uluslararası sözleşmeler, Anayasa ve yasalarla hüküm altına alındığına dikkat çekilerek, “Bu hükümler çerçevesinde, özel okulların reklam ve ilanlarında kesinlikle öğrenci resimleri ile isimleri kullanılmayacaktır” ifadeleri yer aldı.