Sponsorlu Bağlantılar


Kopyaladığınız içeriğe linkimizi eklemeyi unutmayın. haber.etkinlikpaylas.com

YÖK, tezsiz yüksek lisansta Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı (ALES) şartını yürürlükten kaldırdı.

Hayat boyu öğrenme programı içinde isteyen herkes, lisansüstü eğitime katılabilecek. Bunun için sınava girilmesine gerek kalmıyor. Sadece akademisyen olmak isteyen kişilerde ALES şartı aranacak. YÖK yöneticileri, ilgili kararın Üniversitelerarası Kurul toplantısında tüm rektörlerin oybirliğiyle alındığını belirterek,uygulamaya ilişkin şu açıklamaları yaptılar;

Kapıları açtık “YÖK’ün hayata geçirdiği hayat boyu eğitim kapsamında isteyen herkese master yapma imkanı tanıdık. Hiç kimsenin önüne engel konulmayacak. Üniversitede akademik unvan hakkı kazanmak, doktor, doçent, profesör olmak isteyenler için ALES şartı aranmaya devam edecek. Bir anlamda akademisyenlik dışında herkese yüksek lisans yapmanın kapısını aralamış olduk. Master yapmak istenen üniversitenin koyacağı şartları ile isteyen herkes istediği üniversitede master yapabilecek.”

Çetinsaya açıkladı YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya da dün CNN Türk’te, ALES’in kaldırılmasıyla ilgili kararı doğruladığını ve bu kararın hayat boyu öğrenme programı kapsamında alındığını bildirmişti.

CNN Türk